1. Добре чи погано йде виховання - про це з упевненістю можна зробити висновок по тому, чи може дитина сказати: "Я щаслива!"
2. Не сподівайтеся занадто на власний приклад, на жаль, тільки дурні приклади заразливі. Приклад, звичайно важливий, але тільки в тому випадку, якщо ви поважаєте свою дитину.
3. Ваша дитина домагається волі від батьків? Отже, у родині щось не в порядку, у гарній родині діти почувають себе вільними, їм й у голову не приходить повставати проти батьків.
4. Ми не хазяї життя своїх дітей, ми не можемо знати їхні долі. Ми не до кінця знаємо, що добре, а що погано для їхнього майбутнього, тому будемо обережніше у всіх рішеннях, які можуть впливати на шлях дитини.
5. Коли ми говоримо з дітьми, ми завжди впевнені в тому, що це і є істина. Але ми не помічаємо, що іноді осоромлюємося в очах своїх дітей. Не бійтеся дитячих сумнівів у вашій правоті.
6. Доглядати за дітьми треба, бездоглядних дітей може підстерегти лихо.
7. Вчиться керувати своєю інтонацією, безпомилкова інтонація може згладити навіть педагогічну помилку.
8. Частіше говоріть дитині головні слова: "Не хвилюйся! Не сумуй! Не бійся! Не рюмсай!".
9. Захищати або не захищати свою дитину від кривдників - одне із самих важких питань виховання, але не залишайте ії одну, якщо почуваєте, що вона скривджена.
10. Іноді діти приймають близько до серця всі шкільні неприємності. Вчіть їх розрізняти, що є важливим, а що не дуже.
11. Якщо діти занадто захоплені комп'ютером: не ходять гуляти й втратили друзів, то комп'ютер повинен... зламатися. Хоча б на 2-3 місяця, поки дитина не прийде в себе. А як же дорослі? Виховання дітей, як мистецтво вимагає жертв.
12. Згадайте, чи давно чули сміх у вашому будинку? Чим частіше сміються діти, тим краще йде виховання.
13. Джон Стейнбек говорив: "Хлопчик стає чоловіком, коли виникає необхідність у чоловіку". Хочете виростити чоловіка -створюйте таку необхідність у будинку.
14. Ви прийшли додому й побачили, що ваш 8-річній син та його гості майже розгромили будинок. Зрозуміло, що злого наміру не було: просто діти грали, скористаємося цим випадком, щоб сказати: "Нічого, будьмо прибирати разом".
15. Говоріть дитині: "Людям повинно бути з тобою легко". Не бійтеся повторювати це.
16. Ніколи не докоряйте дитині ні віком: "Ти вже великий!", ні статтю: "А ще хлопчик!", ні шматком хліба: "Ми тебе годуємо, одягаємо".
17. Намагайтеся ні кого не критикувати при дітях. Сьогодні ви скажете дурне про сусіда Миколу Петровича, а завтра діти будуть погано говорити про вас.
18. Саме важке у вихованні - навчити дітей людяності. Хваліть дитину, але частіше хваліть людей у ії присутності.
19. Руссо вважав, що дитина повинна знати: наскільки вона буде гарною з оточуючими, настільки вони будуть із ним гарні.
20. Батьків дратує, коли діти їх не слухаються з першого слова. Навчиться повторювати прохання без роздратування й побачите, як спокійно стане у вашому будинку.
21. Коли ви сварите дитину, не вживайте слів: "Ти завжди", "Ти взагалі", "Вічно ти"... Ваша дитина взагалі й завжди гарна, вона лише сьогодні зробила щось не так, про це й скажіть їй.
22. Є діти, яких не візьмеш ні покаранням, ні добром, але великодушне відношення зрештою врятує їх.
23. Як? Ви ще ставите дитину в кут? Це вже не робить ніхто в Європі. Ви безнадійно відстали від педагогічної моди.
24. Коли дитина виходить із будинку, обов'язково проведіть ії до дверей і скажіть на дорогу: "Не квапся, будь обережний". Це треба повторювати стільки разів, скільки разів дитина виходить із будинку.
25. Говорять: "Як пройде перший день року, так пройде весь рік". Хваліть дитину з ранку до вечора!
26. Вселяйте дитині давно відому формулу психічного здоров'я: "Ти гарний, але не кращий за інших".
27. Скажіть дитині: "Не будь чепурним - у класі не люблять чепурних, не будь бруднулей - у класі не люблять бруднуль. Будь просто акуратним".
28. Звичайно, коли дитина повертається зі школи, ії запитують: "Тебе викликали? А яку оцінку одержав?". Краще запитайте ії: "Що сьогодні було цікавого?".
Поради психолога
> Поради психолога
Поради батькам
Часто за нескінченим потоком справ ми не звертаємо уваги на найдорожче, що в нас є - на наших дітей. А вони так потребують уваги!
Одного разу у дитини запитали чого тобі найбільше хочеться? Я хочу захворіти. Чому?
Коли я хворіла, мама сиділа біля мене, розмовляла, розповідала казки, читала книжки. Мені було так добре!
Порада 1
Не забувайте приділяти увагу повсякденному спілкуванню з дитиною. І тоді колись почуєте: "Дякую тобі, мамо, за твою науку. Колисала ти мене, колиши й онуку".
Порада 2
Намагайтесь говорити спокійно і доброзичливо. Не зловживайте словами: "повинен", "треба". Не забувайте казати дітям "дякую", "вибач", адже вони вчяться того, чого їх навчають. Якщо дитина зростає у докорах, вона починає жити з почуттям провини.
Порада З
Будьте в міру вимогливими:
  • виправляйте;
  • реагуйте на недоліки;
  • хваліть за мінімум - карайте за максимум. Примітка: інколи вмійте і "не побачити".
Порада 4
Спільні сімейні обіди - один з елементів належної культури поведінки, тільки не ті, де переважають уїдливі насмішки на кшталт:
  • Прибери лікті зі столу! Підніми голову, вона в тебе не глиняна!
  • Не плямкай!
  • Як ти їси, дивитись гидко!
  • А хто за тебе "дякую" скаже!
Як говорив стародавній мислитель Сенека, "нелегко привести до добра повчанням, а легко прикладом".
То ж будьмо прикладом своїм дітям у всьому. Бо "блаженні ті батьки, чиє доброчесне життя є прикладом доброзичливості для дітей, зразком виправлення і правилом благих дій".
Порада 5
Дуже важливою умовою є дотримання принципу погодженості у вихованні, одностайності у вимогах до дітей. Слушними, на наш погляд, є зразки народної мудрості:
  • Коли батько каже "так", а мати - "сяк", росте дитина як будяк.
  • Біда тому дворові, де курка кричить, а півень мовчить.
Порада 6
Піклуйтесь про щасливу долю свого дитяти.
Відразу в кожного на думці - придбати і передати у спадок солідне майно. "Та, якщо вони не вміють благочестиво поводитися, - вчить Святий отець Іван Злотоустий, - воно недовго протримається у них, вони його розтринькають, воно загине разом з його господарями".
Знайте, батьки, - найкращий спадок для дітей не золото та маєтки, а гарне виховання і навчання. Для переконливості пропонуємо давню притчу, в якій закладена саме ця ідея.
"Якщо ти даси своєму синові одну рибину, то він буде ситий один день, якщо даси дві - то два дні, три рибини - три дні... Але коли ти навчиш його ловити рибу, працювати, то він буде ситий протягом усього свого життя. Отже, - продовжує Святий отець, - учіть дітей бути благочестивими володарями своїх пристрастей, багатими в добродіяннях і не очікуйте від Бога ніякої милості, якщо не виконаєте свого обов'язку". А слова видатного педагога К. Ушинського про те, що "коли бажаєш вихованцеві щастя, треба виховувати його не для щастя, а для праці життя", слугують цілком логічним підтвердженням всього зазначеного вище.
Порада 7
Матері, привчайте своїх доньок до охайності, чистоти і краси зовнішньої. Знайте, що в народі доньок порівнюють з їхніми мамами за приказкою: "Який кущ, така й калина, яка мати, така й дитина".
Порада 8
Обов'язок батька - виховати в сина мужність, бо вона є головним показником зрілості юнака.
У своєму "Повчанні..." Володимир Мономах, описуючи власні пригоди, мав на меті продемонструвати молоді, що тільки постійними тренуваннями можна розвинути у юнаків такі вольові якості, як наполегливість, терпеливість, відвагу, рішучість і сміливість. Ось чому він ствердно заповідав: "Не боячись ні раті, ні од звіра, діло мужське робіте…"
Наша адреса
вул. Леніна, 8А,
смт. Ольшанське
Миколаївський район
Миколаївська область

Наша електронна скринька:
olshanscool@ukr.net

Наш телефон:
51-67-89

Про сайт
© Офіційний веб-сайт
Ольшанської ЗОШ І-ІІІ ступенів.
Сайт був створений у вересні 2007 року.
Ольшанська
ЗОШ І-ІІІ ст.